Zabawki kluczem do rozwoju naszych pociech

W Twoim życiu pojawiło się małe dziecko? Twój świat zapewne stanął na głowie, zwracasz uwagę na zupełnie inne rzeczy, czytasz etykiety wszystkich produktów z jednego ważnego powodu – wszystko dla poprawnego rozwoju Twojego malucha! Na pewno chcesz, żeby dziecko dobrze się rozwijało, a nie istnieje lepszy sposób na naukę, niż zabawa!

Niektórzy rodzice podchodzą do tematu zabawek z pewną dozą dystansu. Często biorą swoje przekonanie z tego, że dane dziecko po prostu nie chce się bawić danym upominkiem, a więc pieniądze zostały wydane na marne. Innym ich argumentem jest to, że zabawki nadto rozpieszczają pociechę. Czy mają oni rację? Jest to kwestia sporna, ponieważ zbyt duża ilość zabawek może być zbyt przytłaczająca dla danego dziecka, które i tak wybierze kilka swoich ulubionych i to nimi będzie się bawić. Ponadto, kiedy dziecko nie posiada wielu zabawek, a po otrzymaniu nowej nie chce się nią bawić, często może chodzić o złe dobranie produktu do wieku dziecka – jest to jeden z częściej popełnianych błędów przez rodziców. Rozpieszczać natomiast będą produkty, które nie niosą ze sobą żadnych walorów edukacyjnych, jednak w przypadku zabawek, które owe walory posiadają – to bardzo dobrze i dziecko powinno bawić się nimi jak najwięcej!

Wpływ zabawek na rozwój dzieci

Zabawki, w szczególności zabawki edukacyjne, rozwijają u dzieci zdolności manualne, uczą kreatywności, samodzielności i logicznego myślenia. Wspomagają rozwój zmysłów, pokazują podstawowe zjawiska – a przy tym wszystkim przynoszą frajdę!

Najbardziej kluczowe są pierwsze miesiące dziecka. Na samym początku swojego życia, pociecha nie rozróżnia wielu elementów, nie widzi w pełnym trójwymiarze, a przez to zabawki kupowane dla niej powinny być proste. Najlepiej sprawdzą się zwyczajne misie, które umieści się w łóżeczku dziecka. Pociecha będzie mogła powoli poznawać ich fakturę oraz kształt. Dobrze sprawdzą się również zabawki wiszące nad łóżeczkiem, ponieważ pole widzenia dziecka jest zawężone. Dzięki obecności wiszących elementów będzie ćwiczyło swój wzrok i rozróżnianie kształtów.

W późniejszych miesiącach życia pociechy warto ją zaopatrzyć w różnego rodzaju grzechotki, grające zabawki, lusterka itd. Warto jednak pamiętać, że małe dziecko ma tendencję do wkładania różnych przedmiotów do swoich ust, dlatego najlepiej jest wybierać zabawki na tyle duże, by pociesze takie pomysły uniemożliwić.

Dziecko starsze niż pół roku zaczyna raczkować i używać kciuka, dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki przemieszczające się. Z powodu ząbkowania warto również zakupić gryzak. Natomiast pociecha starsza niż rok rozpoznaje zachowania rodziców i w zasadzie od tego momentu, wachlarz zabawek może być dużo szerszy.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *